huzur dolu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

huzur dolu

huzur dolu ya hoş geldiniz

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ

YazarMesaj
demiryürek38

Erkek Mesaj Sayısı : 539

Kişi sayfası
BAŞARI PUANI:
ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ Left_bar_bleue0/0ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ Empty_bar_bleue  (0/0)
SEVİYE:
ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ Left_bar_bleue0/0ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ Empty_bar_bleue  (0/0)
GÜÇLÜLÜK:

ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ Empty
MesajKonu: ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNΠ  ALİ BİN HAMZA EL-İSFEHÂNÎ Icon_minitimeÇarş. Kas. 26, 2008 12:34 pm

Evliyânın meşhûrlarından. Onuncu asrın başlarında yaşamış olup doğum ve vefât târihleri bilinmemektedir. Tasavvufta Muhammed bin Yûsuf Bennâ'nın sohbetlerinde yetişti. Şöyle demiştir:

"İsfehan'da Muhammed bin Yûsuf Bennân'ın sohbetlerinde bulundum. O, dâimâ helal yemek ilminden anlatırdı. Ben de sohbetlerini yazardım. Bir müddet huzûrunda kaldıktan sonra hacca gittim. Hac dönüşünde Basra'ya gelince hocamın vefâtını haber aldım. Çok üzüldüm ve hocam vefât ettikten sonra İsfehan bana ne lâzım diyerek Basra'da kaldım."

Yine şöyle anlatmıştır: "Sehl-i Tüsterî'nin talebeleri onun hâllerini ve sohbetlerini naklederlerdi. Ben de onun sohbetlerinden nakledilen şeyleri yazardım. Birgün dere kenarında abdest alırken notlarım suya düştü, buna çok üzüldüm. O gece Sehl-i Tüsterî'yi rüyâda gördüm. Bana;

"Ey mübârek! Defterinin suya düşmesi sebebiyle çok mu üzüldün?O sözlere olan muhabbetinin hakkını, Allahü teâlânın hakkını ve dostlarının hakkını yerine getirmek için onlarda yazılı olan şekilde amel etmez misin?" buyurdu. Ben de;

"Bu arzuya tâkat yoktur." dedim. Biz böyle konuşurken, Peygamber efendimiz, Eshâb-ı kirâmdan bir cemâatle teşrif ettiler. Resûlullah efendimiz bana bakıp, tebessüm ederek; "Bu tâifeye ve sözlerine muhabbet, hakîkattir." buyurdu. Sehl-i Tüsterî; "Estağfirullah yâ Resûlallah!" dedi. Peygamber efendimiz tebessüm etti. Bu hâlin sevinci içerisinde uyandım.

1) Nefehât-ül-Üns; s.159
2) Tabakât-ı Ensârî; s.237
3) Nesâyim-ül-Muhabbe; s.65

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» HAMZA İBN ABDULMUTTALİB (r.a)
» ABBÂS BİN HAMZA EN-NİŞÂBÛRÎ
» ALİ İSFEHÂNÎ
» ABDULLAH İMÂMÎ İSFEHÂNÎ
» ABDULLAH-I İSFEHÂNÎ (Kutbüddîn-i İsfehbezî)